streda 14. decembra 2016

Rozhovor : Gabriela Futová

   
   Dokonalá Klára,  Lepší otec v hrsti, ako kamoš na streche, Nezblázni sa mamička.... Jedny z mnoha skvelých knižiek, ktoré rezonujú v ušiach dnešných detí. Knihy Gabriely Futovej si našli svoje miesto v každej detskej izbe a úryvky z nich pravidelne odznievajú na recitačných súťažiach po celom Slovensku. Dnes vám prinášam krátky rozhovor s touto našou hviezdou Slovenskej literatúry. Prajem pekné čítanie.


     Prečo práve knihy pre deti ? Nikdy vás nelákalo písanie pre dospelých ?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gabriela futováPôvodne som mala v pláne písať pre dospelých, ale nápad neprišiel. Zato ma kopla múza a ja som vymyslela text prvého rukopisu, z ktorého vznikla knižka Naša mama je bosorka. A vtedy som zistila, že písať pre deti je pre mňa to pravé orechové.   
       
   Kde beriete inšpiráciu? Pár vašich kníh mám už za sebou a sú úžasne nápadité.

Inšpirácia je všade. V mojom detstve, v detstve mojich blízkych, v deťoch okolo mňa. Stačí chodiť s otvorenými očami.
      
   V každej vašej knihe, ktorú som čítala som cítila akýsi výchovný podtón. Ako by ste chceli deťom vysvetliť, prečo to tak je, alebo prečo to  rodičia robia takto. Je to váš zámer? Písať tak trochu výchovne? 

Ja ani neviem. Pravda je, že deti si veľmi mylne dokážu vysvetliť veci, ktoré im neboli vysvetlené. A takisto dospelí veľakrát nedokážu pochopiť konanie detí.  Tak či tak, podľa mňa by mali mať deti nastavené určité mantinely.  A za svoje konanie by mali niesť následky. Samozrejme v medziach svojho veku a pochopenia.  
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gabriela futová      
  Vždy keď premýšľam nad autormi detskej literatúry, dostanem sa k myšlienke že takýto autor má v sebe určite kúsok dieťaťa, keď sa vie tak perfektne vžiť do detskej hlavičky. Ako to vnímate pri písaní vy ? Cítite tam niekde vnútri seba kúsok dieťaťa ? 

Určite áno. Ja sa doteraz rada hrám a rada vymýšľam nezmysly.
      
  Ako ste sa dostali k písaniu ? Vždy ste vedeli že chcete byť spisovateľkou?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gabriela futováMyslím, že písať som chcela asi od šiestich rokov svojho života. Odmala ma bavilo hrať sa s písmenkami a skladať slová do zmysluplných viet.
     
Vráťte sa na chvíľu do detstva a povedzte nám aké bolo vaše vysnívané povolanie? 

Tých povolaní bolo viac. Dlho som chcela byť učiteľkou, potom lekárkou, veterinárkou, ošetrovateľkou zvierat, predavačkou za pultom a šoférkou autobusu.
       
  Ako spisovateľka určite rada aj čítate. Podelíte sa s nami o vašich obľúbených autorov ?

Nepodelím, lebo ich je veľmi veľa. Veľmi rada čítam detektívky, niekedy mám chuť na historické romány, inokedy na knihy zo života, alebo úplné uletené knihy. Veľmi sa to u mňa mení podľa nálady. A rada samozrejme čítam aj knihy slovenských autorov. Aj knihy pre deti.  
  
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gabriela futová


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gabriela futová
      
    Čo by mala podľa vás mať každá správna detská knižka?

  Keďže je každý čitateľ individuálny, na túto otázku neviem odpovedať. Niektoré dieťa má rado rozprávky, iné jemné citlivé príbehy, ďalší uletené texty, ďalší dobrodružné a napínavé... Správna detská kniha je tá, ktorá si nájde svojho čitateľa.


    
Vašu nedávnu novinku O bezvláske 
som si priam zamilovala. Plánujete v
 budúcnosti ďalšie skvelé príbehy ?

Zatiaľ neplánujem prestať písať, takže sa snáď niečo vydarí.


     
 Medzi mladými ľuďmi sa nájde mnoho začínajúcich autorov s talentom a chuťou na sebe pracovať. Čo by ste im ako skúsená autorka poradila?

Aby písali, ale aby zároveň dokázali byť k svojmu textu zdravo kritickí. Aby využívali možnosť prezentovať svoju tvorbu v literárnych súťažiach, lebo tam sa ukáže, či je ich písanie aj na čítanie, alebo či slúži skôr ako psychohygiena. Aj jedno aj druhé písanie je skvelé.

Ďakujem :) Knižky G.Futovej nájdete aj na Martinus.sk

martinus.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára