nedeľa 30. apríla 2017

Summerhill : A.S. Neill

   Zdravím všetkých čitateľov !  Dnes vám predstavím knihu Summerhill, ktorej autorom je jeden z nadôležitejších priekopníkov pedagogiky vôbec- A. S. Neill. K samotnému príbehu Summerhillu som sa dostala najskôr prostredníctvom filmu. Myslím že som ho našla pri náhodnom surfovaní po YouTube (ako inak)... 

Film Summerhill rozpráva príbeh o škole ktorá je vysneným vzdelávacím zariadením všetkých študentov. Celá škola pracuje na demokratických princípoch a študenti sa aktívne zapájajú do celkového diania na škole hlasovaním. Demokracia sa ale uplatňuje aj čo sa týka dochádzky žiakov, či výberu predmetov. Ak na vyučovanie ísť nechceš, proste nejdeš. 20 povinných predmetov ktoré ťa nebavia ? V žiadnom prípade !  Ak chceš mať jednu hodinu, trebárs angličtiny, budeš mať jednu hodinu angličtiny. Študenti sú v každom smere slobodný a robia len to čo ich baví a napĺňa. Vychovávatelia sa deti snažia viesť k hre a kreativite a podporujú ich v oblastiach v ktorých prejavili určitú dávku talentu.
Teraz asi premýšľate nad tým aké by to asi bolo ... Žiadny stres pre každou hodinou, možnosť výberu nech sa to týka čohokoľvek a v podstate neobmedzený voľný čas. Poviem vám, ten film ma totálne očaril. Možno je to aj tým že na našom malom konzervatívnom Slovensku je niečo také nemysliteľné... Dovolili by vám rodičia navštevovať školu bez akéhokoľvek režimu povinnej dochádzky, miesto kde sa v podstate nemusíte učiť, ak to sami nechcete ? Stavím sa o čokoľvek, že aj keby ste im prizvukovali, že zo Summerhillu už vyšlo množstvo ľudí ktorí sú dnes úspešný právnici či športovci , aj tak by to ich zamietajúci názor neovplyvnilo. Vráťme sa ale spať ku knihe. 
A. S. Neill nebol len autor knihy ale aj samotný zakladateľ Summerhillu a myšlienky demokratického vzdelávania. Bol toho názoru, že deťom by mala byť dopriata absolútna sloboda. Narodil sa, a ako dieťa žil na vidieku v mnohodetnej rodine. Vyštudoval pedagogiku ktorej venoval v podstate celý svoj život. Za celú svoju kariéru publikoval niekoľko skvelých kníh ktoré už ale nikde nenájdete, čo je veľká škoda. Študenti ho poznali ako veľmi ústretového a slobodne zmýšľajúceho človeka ktorý sa podla výpovede jedného z nich vedel v momente preniesť na úroveň sedemročného dieťaťa, čo v nich vyvolávalo pocit rovnosti.

„ A. S. Neill mal veľmi odvážnu víziu školy pre deti. Táto vízia z veľkej časti spočívala v jeho presvedčení, že v deťoch nie je žiadne zlo. Sú to len problémoví rodičia, problémoví učitelia a problémové školy, čo dohromady vytvára problémové deti." 

                                    -Výpoveď bývalého žiaka Summerhillu.-  
     
Čo sa týka obsahu knihy, je veľmi precízne napísaná. Úvod je dosť obsiahly a zahŕňa vyjadrenia niekoľkých redaktorov knihy či samotný prológ. Po tomto podrobnom predstavení Neillovej práce prichádza samotné majstrovské dielo. V nasledujúcich kapitolách sa A. S. Neill podrobne venuje všetkým možným témam ako Hra a sebaregulácia, Sex a zmiešaná škola, Učitelia a učenie, Problémové deti atď.  Kniha ma bavila od začiatku až do konca. Autor píše ozaj veľmi pekne a zaujímavo, často v jeho textoch cítiť kúsok detskej hravosti. Aj o vážnych témach dokáže rozprávať s nadhľadom a občas si dokonca vystrelí sám zo seba. 😃   Je naozaj škoda že už nie je medzi nami, musel to byť úžasný človek. V súčasnosti vedie Summerhill jeho dcéra ktorá sa venuje výučbe jazdy na koni. Summerhill aj naďalej uplatňuje princípy A. S. Neilla a teší sa veľkým úspechom v oblasti vzdelávania. 

Na túto knihu nájdete množstvo recenzií, po väčšine kladných, no stretnete sa aj s čitateľmi, ktorý nezastávajú niektoré myšlienky A. S. Neilla, najmä čo sa týka jeho vyjadrení k sexuálnej výchove v domnení, že deti navádza k absolútnej sexuálnej slobode. Prosím, nepodľahnite názorom jednotlivcov ktorí nepochopili čo tým autor myslel. Knihu treba v prvom rade prečítať a zamyslieť sa nad jej obsahom. Ja ju každopádne odporúčam a to najmä pedagógom a  psychológom.        

                                                                       Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára