streda 22. februára 2017

Rozhovor : Pycove kuchárky

Ahoj, ahoj. Dnes vám konečne prinášam dlho sľubovaný rozhovor so známym moderátorom a autorom skvelých kuchárok Martinom Rauschom. Jeho kuchárky sú nie len klasickými zbierkami receptov ale aj nádherným foto albumom (ak to tak smiem nazvať). Jeho najnovšia kuchárka nesie špecifický názov Štyri ročné obdobia a nejaký čas sa dokonca držala v našej top desiatke. Stále je však ešte veľa ľudí ktorý ani netušia že Pyco je tak skvelý kuchár, tak som mu položila pár otázok ktoré snáď budú stačiť na vyplnenie medzier. 😃 Prajem pekné čítanie.

1. Kedy a prečo ste začali variť ? Podnietilo to vo vás niečo alebo rád varíte od detstva ?
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pyco štyri ročné obdobiaAko dieťa som pozoroval v kuchyni mamu, neskôr na hotelovej škole sme sa učili variť a gastronómia bola jedným z dôležitých predmetov. A posledných dvadsať rokov si varím tak ako mu chutí, vzdelávam sa, cestujem a ochutnávam.2.Myslíte si že na na to aby človek mohol variť potrebuje talent alebo môže variť ktokoľvek ?


Varenie je ako bicyklovanie. Niekto vás to naučí, nakoniec si vytvoríte vlastný štýl a netreba na to špeciálny talent. Je to vec cviku, pretože človek získa zručnosť, znalosti aj odvahu, takže väčšina receptov pre neho nebude žiadny problém. Na vlastné kreácie a chutné výtvory zas už treba asi aj ten talent, ale bez základu a tréningu by to k ničomu nebolo.


Súvisiaci obrázok
3. Viedol vás niekto k vareniu ? Máte nejaký, trebárs kuchársky vzor ?

Nemám žiadny konkrétny vzor a rád sa nechám inšpirovať kýmkoľvek. Varenia a jedlo vnímam ako kolektívny šport, vždy sa je s kým podeliť a ľudia ktorí holdujú vareniu si radi vymieňajú znalosti či inšpirácie, teda aspoň ja to tak mám odjakživa. Aj preto som sa rozhodol vlastné nápady publikovať knižne.


4.Pamätáte si vaše obľúbené jedlá z detstva ? Koľko sa toho zmenilo ?

Ja som nikdy neholdoval konkrétnym pokrmom, ale pamätám si že som nemal veľmi v láske hlavné pokrmy na sladko ako napríklad parené buchty či dukátové buchtičky. To ma celkom obišlo. Naopak mám rád od malička cibuľu a zemiaky či cesnak.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pyco5.Dokáže vás nadchnúť pečenie rovnako ako varenie ? Alebo je vám cukrárina vzdialená ?

Cukrárstvo je celkom iný druh kreativity než varenie. Cukrárstvo je o fyzike a chémii, priam osudové sú pomery jednotlivých surovín a skupenstiev, na môj vkus je tam vysoké zastúpenie cukrov a tukov, takže pečiem síce rád ale striedmo a rozumne. To vidno aj v mojich knihách. Kilo cukru mi doma neraz vydrží aj pol roka.

6.Aký mate názor na vegetariánstvo či vegánstvo ? Viete si prestaviť varenie bez čohokoľvek živočíšneho ?

Viem si to predstaviť. Nemám čo súdiť. Od roku 1994 som ovolaktovegetarián a myslím že robím dobre, môjmu telu to prospieva. Všetko sú to však individuálne rozhodnutia spojené so zdravotným stavom, schopnosťou vedieť kedy a čo jesť, najlepšie v konzultácii s lekárom alebo na základe aktuálnych testov.  Nemalú rolu zohrávajú aj etické dôvody.


7.Recepty vopred premýšľate alebo jednoducho jedlo dotvárate ''za pochodu''?

Jedno aj druhé. Varenie nie je diaľnica ale cesta životom so všetkými horami aj dolinami. Ak sa však pýtate na to, čo aj publikujem v knihách, tak v tej poslednej ide len o nové kreácie na základe sezónnych surovín  podľa štyroch ročných období. A všetko sú to síce nové receptúry,  neraz improvizované za pochodu ale dostatočne odskúšané.


8.Ako u vás vznikol nápad napísať knihu ?

Prvá kniha vykvitla na pochovanom napáde vytvoriť malú zbierku receptov len pre mojich priateľov. Nestihol som to včas a tak som si neskôr povedal, že by to bol skvelý pracovný projekt a nakoniec to zmenilo nielen môj profesionálny život.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pyco v martinuse

9.Ostávate pri kuchárkach ? Nepremýšľali ste nad iným žánrom ?

Neviem čo máte na mysli ale zatiaľ sa cítim byť  viac kuchárom a fotografom než autorom. Pracujem v teoretickej rovine  ešte na jednom koncepte, ktorý nebude len o varení. Uvidíme či sa mi ho vôbec podarí zrealizovať.

Všetky Pycove kuchárky, vrátane tej najnovšej nájdete aj v sieti kníhkupectiev Martinus alebo online na Martinus.sk1 komentár: